Konflikty sąsiedzkie. Jak je skutecznie rozwiązać?

Jak skutecznie rozwiązywać konflikty sąsiedzkie? Praktyczne porady.

Sąsiedzi – kiedyś bliscy znajomi, zajmujący się wzajemnie swoimi dziećmi, pożyczający szklankę cukru i wpadający do siebie wzajemnie na kawę. 

Dziś relacje sąsiedzkie nie są już tak zażyłe. Jednak pomimo większego dystansu, narzuconego przez nasz styl życia i przyzwyczajenia, warto pozostawać ze swoimi sąsiadami w dobrych stosunkach.

Dlaczego dobre relacje z sąsiadami są ważne? Od czego zacząć, aby budować wartościowe i dobre relacje sąsiedzkie? 

Postaw na kulturalną komunikację

Brak jasnej i szczerej komunikacji może przyczynić się do wielu niepotrzebnych konfliktów. Planujesz dłuższy, głośny remont? Nie rozpoczynaj od wiercenia z samego rana i uprzedź pozostałych lokatorów / sąsiadów. To samo dotyczy hałasów związanych z całonocną imprezą, czy też lęku separacyjnego naszego pupila. Kulturalna komunikacja to podstawa.

Zadbaj o relacje z sąsiadami

Przede wszystkim pamiętajmy, że w bloku nie mieszkamy sami. Nie oznacza to oczywiście, że mamy akceptować wszelkie wykraczające poza normę zachowania. Bądźmy jednak wyrozumiali i pracujmy nad swoją nadwrażliwością.

Dzieci śmiejące się i stukające w podłogę podczas zabawy, czy pies ganiający za piłką to normalne sytuacje, które będą się wydarzać, jeśli mieszkamy ściana w ścianę z innymi lokatorami. Grunt, żeby każdy czuł się swobodnie we własnej przestrzeni, jednocześnie szanując przestrzeń pozostałych.

Nie rób drugiemu, co Tobie nie miłe, czyli bądź dobrym sąsiadem

Zanim wskażemy na nieodpowiednie zachowania u innych, zastanówmy się czy sami nie mamy sobie nic do zarzucenia. Może się okazać, że jesteśmy źródłem hałasu lub problemu, zupełnie nie będąc tego świadomi.

Najważniejsze w utrzymywaniu dobrych relacji z sąsiadami jest po prostu bycie człowiekiem. Czasami warto przymknąć oko na pewne, w szczególności rzadkie lub jednorazowe sytuacje, zamiast upominać sąsiada o najmniejszą niedogodność. Może się zdarzyć, że takie zachowanie obróci się przeciwko nam szybciej niż nam się wydaje.

Dbaj o części wspólne budynku

Przez części wspólne rozumiemy takie przestrzenie jak klatka schodowa, winda, piwnica, strych czy garaż podziemny. To, w jaki sposób je użytkujemy ma znaczenie i może mieć wpływ na relacje z sąsiadami. 

Na ogół w każdym budynku mieszkalnym są pewne zasady korzystania z części wspólnych, ustalane przez Wspólnotę czy Zarząd. Zdarza się jednak, że mieszkańcy traktują je z przymrużeniem oka. 

Pamiętajmy, że wystawianie śmieci przed drzwi, trzymanie na klatce schodowej butów czy zastawianie przejścia w piwnicy rowerem to zachowania nie tylko niekulturalne, ale i niebezpieczne. Części wspólne budynku to także ciągi komunikacyjne, które stanowią drogę ewakuacyjną i w sytuacji zagrożenia są jedyną drogą ucieczki i pomocy ze strony służb.

Nie pal na klatce i na balkonie

Jednym z najczęstszych powodów konfliktu pomiędzy sąsiadami jest nieprzyjemny zapach tytoniowy, wpadający do naszych mieszkań oknami lub z klatki schodowej. Problem wzmaga się szczególnie podczas ciepłych miesięcy, kiedy mieszkańcy bloków lubią zapalić papierosa na balkonie lub w oknie. Coraz częściej regulamin ustalony przez Wspólnotę czy Zarząd całkowicie zakazuje palenia na balkonie. Woń papierosów jest wyjątkowo drażniąca, szczególnie dla osób nie palących, nic więc dziwnego, że może stanowić duży problem.

Sąsiad sąsiadowi człowiekiem

Życie w zgodzie z sąsiadami jest na pewno dużo przyjemniejsze niż ciągłe kłótnie i konflikty oraz związany z nimi stres. Pamiętając o kulturze osobistej, wyrozumiałości, zwrotach grzecznościowych, możemy zbudować stabilną relację z osobą mieszkającą w tej samej klatce.

Dowiedz się z kim mieszkasz

Zainteresujmy się czy nie współdzielimy budynku ze starszą czy samotną osobą, która potrzebuje pomocy w codziennych zakupach, podlaniu kwiatów czy opiece nad zwierzakiem. Małe rzeczy mają największą wartość. Jeśli mamy możliwość bezinteresownej pomocy, zaoferujmy ją. To dobra inwestycja nie tylko w fajne życie wśród innych ludzi, ale także wzajemne bezpieczeństwo i wsparcie w trudnej lub nagłej sytuacji.

Zobacz również